Jump to content

11 year low (usa gas useage)


newarkcatholicfan
 Share

Recommended Posts

Sounds good.

 

I look at it this way. If I'm traveling down to Florida for a vacation, I'm going to fill up once before I leave and once about halfway down there. Same on the return trip. My car gets roughly 17.5 gallons per tank, so I'll estimate I fill up when I have just about 2 gallons left. If gas is $2.50 a gallon that's $38.75 per fill up, or $155.00 for the entire trip. If gas is $3.75 a gallon, I'm looking at $58.13 per fill up, or $232.50 for the entire trip. That's $77.50 extra I spent on gas. If $77.50 is going to make someone decide they aren't taking a trip, they obviously don't have the money to be going on a vacation regardless of what gas prices are.

 

Lets say you are going on a fishing trip to a cabin twelve hours away from your house. Your only cost for the trip is gas, food, and bait expendetures. Gas goes up $.75-$1. Your truck gets 13 miles to the gallon pulling the boat. You run gas in the boat all week. Point being, these prices have vastly raised the cost of a trip like that.

Link to comment
Share on other sites

^And that $1 difference per gallon, when drawn out to the total cost isn't going to be a significant amount of money. If it's so significant to the point that you reconsider going on the trip, then you can't truly afford to go anyways and that money should be best used on more pressing things.

Link to comment
Share on other sites

^And that $1 difference per gallon, when drawn out to the total cost isn't going to be a significant amount of money. If it's so significant to the point that you reconsider going on the trip, then you can't truly afford to go anyways and that money should be best used on more pressing things.

I didn't say it will keep me from going, but it will add 15-20% to the cost of my trip.

Link to comment
Share on other sites

Lets say you are going on a fishing trip to a cabin twelve hours away from your house. Your only cost for the trip is gas, food, and bait expendetures. Gas goes up $.75-$1. Your truck gets 13 miles to the gallon pulling the boat. You run gas in the boat all week. Point being, these prices have vastly raised the cost of a trip like that.
Using your numbers your trip is 720 miles one way. Let's say gas was $3.25/gallon when you planned the trip.

 

1440/13 = 110.77/gallons of gas

$3.25 x 110.7 = $359.78

110.7 x .75 = $83.025

 

 

You going to let $83 keep you from your fishing trip when you were going to spend over $350 anyway?

 

On top of that you are talking about a very specific example that about .5% of the population would fall in.

Link to comment
Share on other sites

Sounds good.

 

I look at it this way. If I'm traveling down to Florida for a vacation, I'm going to fill up once before I leave and once about halfway down there. Same on the return trip. My car gets roughly 17.5 gallons per tank, so I'll estimate I fill up when I have just about 2 gallons left. If gas is $2.50 a gallon that's $38.75 per fill up, or $155.00 for the entire trip. If gas is $3.75 a gallon, I'm looking at $58.13 per fill up, or $232.50 for the entire trip. That's $77.50 extra I spent on gas. If $77.50 is going to make someone decide they aren't taking a trip, they obviously don't have the money to be going on a vacation regardless of what gas prices are.

 

You are correct. For more than one person, it's still cheaper than flying and renting a vehicle, too. I spent more to attend the USF/Notre Dame game last year, flying and renting a vehicle, than I did all 5 away games I attended in 2010, plus 1 UK game in Lexington, when I drove.

Link to comment
Share on other sites

Strange but true....

 

We drove to Southern Illinois yesterday via the Western Kentucky Pkwy and then back via Interstate 64 and the range of gas in our over 600 mile journey was a difference of.... five cents. I must say that I found it quite strange that almost every gas station from the cheapest discount gas stations to the high end national brands were all the same price! I mean even the cheapo gas stations at the truck stops were either 3.69 or 3.65 same the deluxe BP ones! :idunno:

Link to comment
Share on other sites

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


×
×
  • Create New...

Important Information

By using the site you agree to our Privacy Policy and Terms of Use Policies.