Larry Warner Posted February 24, 2012 Share Posted February 24, 2012 Sounds good. I look at it this way. If I'm traveling down to Florida for a vacation, I'm going to fill up once before I leave and once about halfway down there. Same on the return trip. My car gets roughly 17.5 gallons per tank, so I'll estimate I fill up when I have just about 2 gallons left. If gas is $2.50 a gallon that's $38.75 per fill up, or $155.00 for the entire trip. If gas is $3.75 a gallon, I'm looking at $58.13 per fill up, or $232.50 for the entire trip. That's $77.50 extra I spent on gas. If $77.50 is going to make someone decide they aren't taking a trip, they obviously don't have the money to be going on a vacation regardless of what gas prices are. Lets say you are going on a fishing trip to a cabin twelve hours away from your house. Your only cost for the trip is gas, food, and bait expendetures. Gas goes up $.75-$1. Your truck gets 13 miles to the gallon pulling the boat. You run gas in the boat all week. Point being, these prices have vastly raised the cost of a trip like that. Link to comment Share on other sites More sharing options...
UKMustangFan Posted February 24, 2012 Share Posted February 24, 2012 ^And that $1 difference per gallon, when drawn out to the total cost isn't going to be a significant amount of money. If it's so significant to the point that you reconsider going on the trip, then you can't truly afford to go anyways and that money should be best used on more pressing things. Link to comment Share on other sites More sharing options...
HammerTime Posted February 24, 2012 Share Posted February 24, 2012 Using the reserves will do nothing. Link to comment Share on other sites More sharing options...
Larry Warner Posted February 24, 2012 Share Posted February 24, 2012 ^And that $1 difference per gallon, when drawn out to the total cost isn't going to be a significant amount of money. If it's so significant to the point that you reconsider going on the trip, then you can't truly afford to go anyways and that money should be best used on more pressing things. I didn't say it will keep me from going, but it will add 15-20% to the cost of my trip. Link to comment Share on other sites More sharing options...
rockmom Posted February 24, 2012 Share Posted February 24, 2012 I didn't say it will keep me from going, but it will add 15-20% to the cost of my trip. Maybe choose a site within a closer range? Link to comment Share on other sites More sharing options...
woodsrider Posted February 24, 2012 Share Posted February 24, 2012 Lets say you are going on a fishing trip to a cabin twelve hours away from your house. Your only cost for the trip is gas, food, and bait expendetures. Gas goes up $.75-$1. Your truck gets 13 miles to the gallon pulling the boat. You run gas in the boat all week. Point being, these prices have vastly raised the cost of a trip like that.Using your numbers your trip is 720 miles one way. Let's say gas was $3.25/gallon when you planned the trip. 1440/13 = 110.77/gallons of gas $3.25 x 110.7 = $359.78 110.7 x .75 = $83.025 You going to let $83 keep you from your fishing trip when you were going to spend over $350 anyway? On top of that you are talking about a very specific example that about .5% of the population would fall in. Link to comment Share on other sites More sharing options...
newarkcatholicfan Posted February 24, 2012 Author Share Posted February 24, 2012 rise not rice(lol) Link to comment Share on other sites More sharing options...
Da champ Posted February 24, 2012 Share Posted February 24, 2012 So if if the American people started using more gas that would bring prices down... Link to comment Share on other sites More sharing options...
John Anthony Posted February 26, 2012 Share Posted February 26, 2012 Reserves will do nothing. 10 years ago yes, but with the speculators in control they will yawn it off. Link to comment Share on other sites More sharing options...
swamprat Posted February 26, 2012 Share Posted February 26, 2012 Sounds good. I look at it this way. If I'm traveling down to Florida for a vacation, I'm going to fill up once before I leave and once about halfway down there. Same on the return trip. My car gets roughly 17.5 gallons per tank, so I'll estimate I fill up when I have just about 2 gallons left. If gas is $2.50 a gallon that's $38.75 per fill up, or $155.00 for the entire trip. If gas is $3.75 a gallon, I'm looking at $58.13 per fill up, or $232.50 for the entire trip. That's $77.50 extra I spent on gas. If $77.50 is going to make someone decide they aren't taking a trip, they obviously don't have the money to be going on a vacation regardless of what gas prices are. You are correct. For more than one person, it's still cheaper than flying and renting a vehicle, too. I spent more to attend the USF/Notre Dame game last year, flying and renting a vehicle, than I did all 5 away games I attended in 2010, plus 1 UK game in Lexington, when I drove. Link to comment Share on other sites More sharing options...
Theoldguy Posted February 26, 2012 Share Posted February 26, 2012 Strange but true.... We drove to Southern Illinois yesterday via the Western Kentucky Pkwy and then back via Interstate 64 and the range of gas in our over 600 mile journey was a difference of.... five cents. I must say that I found it quite strange that almost every gas station from the cheapest discount gas stations to the high end national brands were all the same price! I mean even the cheapo gas stations at the truck stops were either 3.69 or 3.65 same the deluxe BP ones! :idunno: Link to comment Share on other sites More sharing options...
Recommended Posts