December 28, 20169 yr Some additional perspective.... US Government estimates an average joint contains .43 / grams of marijuana. Let's bump that to 1/2 gram per joint. There are 28 grams in an ounce, so your yield is 56 joints per once. 16 ounces in a pound gives you 896 joints per pound x 250 = 224,000 joints. I'm willing to bet that most joint rollers are closer to an ounce per joint, or 112,000 joints in 250 pounds on the fat side. Never having used marijuana, I had no idea other than the article to base my numbers. So, like lawildcat opined, I was rolling some pretty large party time joints. :dancingpa Thanks for your additional input on the subject.
December 28, 20169 yr A Pound of pot goes for around 1200-2000 per pound and higher depending on quality.
December 28, 20169 yr A Pound of pot goes for around 1200-2000 per pound and higher depending on quality. You're buying rag weed for that price...or maybe oregano.
December 28, 20169 yr I'm going to say that's around $800,000 worth of pot. I had a brain fart with this estimate. Double that...$1,600,000
January 1, 20179 yr You're buying rag weed for that price...or maybe oregano. Nah. Just cheaper down in the mountains and backwoods. No shipping and handling charges! Lol
January 1, 20179 yr I'm guessing no one ever bought the Cheech and Chong album back in day? I personally didn't but had a few freinds who got their hands on it. Those who did will know what I'm talking about
Archived
This topic is now archived and is closed to further replies.